sobota, 30 marca 2013

Mazurek chałwowo-orzechowy

Z reguły nie mam stałego repertuaru na święta. Co roku piekę coś innego. Wyjątkiem jest ten mazurek chałwowo-orzechowy. Odkryłam go dwa lata temu tutaj i nie wyobrażam sobie, że mogłoby go zabraknąć podczas Wielkanocy. Idealny dla wielbicieli chałwy. Warto na niego czekać cały rok :) 




Składniki:

120 g masła zimnego
80 cukru pudru
150 g mąki pszennej
40 g mąki ziemniaczanej

200 g chałwy (w moim przypadku waniliowej)
pół szklanki śmietany kremówki 30%
100 g orzechów np. włoskich
3 łyżki cukru pudru

do dekoracji:
80 g gorzkiej czekolady
garść orzechów

blacha ok. 24x24 cm


Sposób przygotowania:

Zaczynam od przygotowania spodu. Z masła, cukru, mąki pszennej i mąki ziemniaczanej ugniatam ciasto (mikserem bądź ręcznie). Blachę wykładam papierem do pieczenia. Na dno formy wykładam ciasto. Piekę w 160 stopniach przez ok 30 min. (aż się zarumieni). Spód studzę.
Następnie przygotowuję masę chałwowo-orzechową. Chałwę, kremówkę, orzechy oraz 3 łyżki cukru pudru miksuję na gładką masę. Przekładam do garnka, zagotowuję. Cały czas mieszając gotuję do momentu aż zgęstnieje. Masę wykładam na spód. Wyrównuje. Całość posypuję orzechami oraz polewam, tworząc różne wzory czekoladą rozpuszczoną w kąpieli wodnej.

Wesołych, niebiałych Świąt! ;)

Joanna.

sobota, 23 marca 2013

Polski biały barszcz


Najpierw wszyscy na potęgę opychali się pączkami, później zmuszali się do pizzy. Co za czasy, że jakieś wymyślone święta kierują naszymi nawykami żywieniowymi. Przyznam szczerze, że w tłusty czwartek pączków zjadłam w liczbie dwa (przepyszne, z różą), choć do pączków żywię miłość ogromną i nieodżałowaną jednak tamten czwartkowy rumor wokół nich nie spowodował szału smażenia czy jedzenia pączków. Na wszystko jest pora, a najlepszą wskazówką są moje własne zachcianki, które wyznaczają swoje własne pory i terminy dla takich kulinarnych świąt.
Chociażby biały barszcz, przez niektórych zwany żurkiem. Jednoznacznie kojarzy się z Wielkanocą, a ja tu proszę Państwa w samym środku zimy (ten śnieg chyba nigdy się nie rozpuści...) mam ochotę na biały barszcz z jajkiem. Cóż, że niemodny wśród blogerów kulinarnych u których królują teraz wielkanocne mazury i baby ;-)

Składniki:

2 kółeczka surowej białej kiełbasy
1 średniej wielkości cebula
1 marchewka
1 pietruszka (korzeń i natka)
4 listki laurowe
Majeranek (2 łyżki)
Tymianek (łyżeczka)
Kilka ziaren ziela angielskiego
Klika ziaren pieprzu
3 ząbki czosnku
2 suszone grzyby
Ocet jabłkowy (ok. pół szklanki )
Łyżeczka octu
Sok z ćwiartki cytryny
Chrzan
4 jajka ugotowane na twardo
Kwaśna śmietana

Sposób przygotowania:

Biały barszcz przeważnie gotuję na zakwasie przygotowanym wcześniej z wody, mąki pszennej razowej i czosnku. Jednak nie zawsze uda mi się zaplanować wszystko trzy dni wcześniej więc barszcz ma również opcję „dla leniwych” (zamiast zakwasu dodaję ocet jabłkowy, chrzan i sok z cytryny).  Zupa jest równie pyszna :-) 

Suszone grzyby zalewam niewielką ilością wrzątku. Czosnek drobniutko siekam, marchewkę i pietruszkę kroję w kostkę a cebulę w piórka . Na patelni rozgrzewam oliwę, wrzucam warzywa, czosnek, grzyby,  doprawiam majerankiem i tymiankiem. Blanszuję przez około 5 minut.
Do garnka wlewam ok. 2 litry wody, na dnie układam białą surową kiełbasę. Dodaję warzywa z patelni, liście laurowe i ziele angielskie. Gotuję wszystko  przez około 15 minut (gdy kiełbasa jest grubsza – nieco dłużej). Następnie wyjmuję kiełbasę i odcedzam wywar.  Do odcedzonej zupy dodaję zakwas (lub jedynie ocet winny i sok z ćwiartki cytryny wymieszane z łyżeczką chrzanu i łyżeczką octu). Czekam aż zupa się zagotuje i pozostawiam na ogniu jeszcze przez kilka minut. Sprawdzam smak barszczu, doprawiam solą i pieprzem. Kiełbasę kroję w plasterki. Śmietanę rozprowadzam w niewielkiej ilości ostudzonej zupy. Ozdabiam jajkiem i świeżą pietruszką.

Smacznego życzy Aga :-)





wtorek, 19 marca 2013

Sernik toffi z malinami

Najbardziej lubię piec wieczorem...albo nawet w nocy. Zamykam się w kuchni. Włączam muzykę i jest dobrze :) Kiedy tylko Eliza Mórawska, której bloga śledzę już od dłuższego czasu, wydała książkę kucharską, wiedziałam, że muszą ją mieć. Moje współlokatorki też wiedziały. Kupiły mi ją na gwiazdkę ;)  Przez pierwsze miesiące głównie ją oglądałam. Kolorowymi karteczkami pozaznaczałam co muszę bezwzględnie upiec. Na pierwszy ogień poszedł sernik toffi z malinami. Maliny w serniku czy trzeba większej rekomendacji?  :)
Przepis pochodzi z książki kucharskiej White Plate "Słodkie"






Składniki:

250 g słodzonego mleka skondensowanego lub masy krówkowej
200 g masła
400 g białego sera
180 g cukru
4 jajka
60 mąki
pół łyżeczki proszku do pieczenia
150 g mrożonych malin

Blacha o wymiarach ok 30x25

Sposób przygotowania:

Zaczynam od przygotowania spodu czyli masy toffi. Masło ucieram. Dodaję kolejno 3 jajka, potem po jednej łyżce mleko skondensowane oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. 
W drugiej misce ucieram ser z cukrem oraz jednym jajkiem. Dodaję łyżkę mąki. Całość miksuję. 
Blaszkę wykładam papierem do pieczenia. Na dno wylewam masę toffi. Na nią masę serową. Na wierzch układam maliny.
Wstawiam do nagrzanego na 170 stopni. Piekę przez 45 minut. Studzę w uchylonym piekarniku. 

Smacznego!
J.




wtorek, 12 marca 2013

Marchewkowa zupa na ostro



Myślałam, że zawsze będzie numerem jeden. Myślałam, że nigdy się nie odkocham. A jednak stało się.  Mój przepyszny krem z dyni spadł na drugie miejsce listy najpyszniejszych z pysznych zup…
Zaczęło się całkiem niewinnie. Kupiłam puszkę mleka kokosowego i uparłam się na zupę marchwiową.  A że nigdy w życiu takiej nawet nie jadłam, musiałam poszukać inspiracji. I znalazłam ją na blogu Filozofia Smaku
Jednak jak to ze mną z reguły bywa, nie stosuję się do procedur, nie potrafię gotować według przepisów, nie umiem nawet grzecznie stać w kolejce… ;-) (jestem kompletnie anty systemowa;-) Tak samo było i tutaj.  Już od początku wszystko chciałam zrobić po swojemu. Dodałam więcej chilli (uwielbiam ten palący żar na podniebieniu ;-)  jestem też ostrożna z limonką od kiedy nie udała mi się limonkowa tarta a jej okropny smak pamiętam do dzisiaj ;-) 

Składniki:

8-10 dorodnych marchewek
2 średnie cebule
3 ząbki czosnku
Świeży korzeń imbiru
2 małe lub 1 większa papryczka chilli
800 ml. bulionu warzywnego
Ok.250 ml. mleka kokosowego
Ćwiartka limonki
Połówka pomarańczy
Kmin rzymski - łyżeczka
Kolendra - pół łyżeczki
Śmietana
Świeża natka pietruszki
Masło klarowane do smażenia

Sposób przygotowania:

Korzeń imbiru tarktuję na drobnej tarce (ok. 2-3 łyżeczki). Cebulę, czosnek i chilli siekam drobno ;-) (Można nie pozbawiać chilli pestek - nie wpływajś one zasadniczo na ostrość potrawy)  Marchewkę kroję w talarki.
Na patelni podgrzewam klarowane masło. Podsmażanie zaczynam od cebuli i imbiru, z czosnkiem nieco odczekuję, bo jak wiemy, zbyt mocno podsmażony staje się gorzki. Dodaję chilli i przyprawy: rozcieram kmin oraz kolendrę. Patelnię pozostawiam na wolnym ogniu od 3 do 5 minut.
Następnie dodaję pokrojoną uprzednio marchewkę i mieszam dokładnie wszystkie składniki.Pachnie wyśmienicie! 
Warzywa blanszuję przez około 5 minut.
W międzyczasie gotuję bulion warzywny. Gdy bulion doprowadzę do wrzenia, zmniejszam ogień i wrzucam zawartość patelni. Dolewam mleko kokosowe i mieszam składniki. Gotuję do momentu, gdy marchewka stanie się miękka. 
Studzę nieco zupę i miksuje blenderem. Dopełnieniem wszystkiego są cytrusy: wyciskam sok z 1/4 limonki i połowy pomarańcza. 
Przed podaniem dodaję niewielka łyżeczkę śmietany, tak, by nie wpłynęła zbyt mocno na smak. Dekoruje pietruszką.

To jest pyyysznee! ;-)

Aga



poniedziałek, 4 marca 2013

Wiosenna sałatka z paluszkami krabowymi i rukolą


Paluszki krabowe można odkrywać na tysiąc i jeden sposobów. Smakują wyśmienicie pod każdą postacią i w niemalże każdym połączeniu. Na słodko w towarzystwie pomarańczy, awokado czy panierowane w piwnym cieście z sosem chilli.
Dziś wiosenne wariacje surimi z rukolą i całą resztą ;-)

Składniki:

Pół opakownaia/koszyczka rukoli
Opakowanie paluszków krabowych (12 sztuk)
Czerwona papryka
Pół małej papryczka chilli
Oliwki ciemne (ok.20 sztuk)
5 rzodkiewek
Sok z połówki cytryny
Orzechy włoskie

Sos:
2 łyżki gęstego jogurtu greckiego
łyżeczka majonezu light
łyżeczka musztardy
3 ząbki czosnku
świeży koperek
pieprz



Sposób przygotowania:

Zaczynam od końca, czyli od sosu ;-) Czosnek rozcieram w moździerzu. Koperek drobno siekam. Wszystkie składniki sosu: jogurt grecki, majonez, musztardę, czosnek i koperek dokładnie mieszam i wstawiam do lodówki.
Teraz zabieram się za sałatkę :-)
Rukolę myję w zimnej wodzie, pozostawiam na papierowym ręczniku. Wszystkie warzywa: paprykę, oliwki, ostrą papryczkę chilli, rzodkiewki – kroję. Z surimi pozbywam się folii ochronnej, kroję w niewielkie plasterki.
Do salaterki wrzucam rukolę a następnie pozostałe komponenty, delikatnie mieszam. Polewam sosem jogurtowo – koperkowo- czosnkowym.
Na koniec sałatkę posypuję pokruszonymi orzechami włoskimi i skrapiam oliwą z oliwek.

Smacznego!
Aga








sobota, 2 marca 2013

Kruche ciasto z malinami i pianką budyniową

Uwielbiam maliny. Ciasta z malinami również. A to szczególnie. Używamy w nim mrożonych malin co oznacza, że możemy je piec przez cały rok. Kruche ciasto, maliny, budyniowa pianka. Lekko, słodko, malinowo. Polecam gorąco. Przepis znaleziony na Moich Wypiekach.






Składniki:



2,5 szklanki mąki
250 g zimnego masła
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki cukru pudru
5 żółtek

5 białek
1 szklanka cukru
1 opakowanie cukru wanilinowego 
2 opakowania budyniu wanilinowego lub śmietankowego
pół szklanki oleju

opakowanie mrożonych malin
cukier puder





Sposób przygotowania:

Zaczynam od ciasta. Mąkę, masło, proszek do pieczenia, cukier puder i żółtka, zagniatam (ręcznie lub za pomocą miksera z końcówką do kruchego ciasta). Dzielę ciasto na dwie części. Jedna powinna być trochę większa. Zawijam ciasto w folię spożywczą i wkładam do zamrażalki. 
Blachę o wymiarach ok 33x20 wykładam papierem do pieczenia. Na spód ścieram na tarce większy kawałek ciasta. Ugniatam dłonią. Piekę w 190 stopniach przez ok. 20 minut (aż ciasto się zarumieni). Odstawiam do wystudzenia. 
Następnie przygotowuje budyniową piankę. Białka ubijam na sztywno. Po woli cały czas ubijając, łyżka po łyżce dodaję cukier oraz cukier wanilinowy. Cały czas miksując powoli wsypuję proszek budyniowy. Do momentu aż dobrze się rozpuści. Na koniec strużką wlewam olej, miksuję do połączenia. 
Na wystudzony spód ciasta nakładam masę budyniową. Na masę układam gęsto maliny (otworkami do góry). Na wierzch ścieram na tarce resztę zmrożonego ciasta.
Piekę w 190 stopniach przez ok 35 minut. Przestudzone ciasto posypuję cukrem pudrem.

Smacznego!
J.